Да сте във Велико Търново и да не посетите Царевец е като да сте в Рим и да не видите папата. Архитектурно-музейният резерват е не само символ на Търново, а и на цяла България. Той е национално богатство, изобразяващо величието на многовековната българска държава. Заслужава си да го посетите и да научите неговата история. По пътя за входа на комплекса първо ще ви посрещне лъв със щит, символизиращ велико и свободно Търново. От двете страни на пътя гледката е просто зашеметяваща. Продължавайки напред, ви съветваме да се оглеждате внимателно. Там всяко камъче и всяка стена носи своя разказ.
Патриаршията
Първото, което привлича вниманието, когато навлезете в комплекса, е Българската патриаршия и по-скоро патриаршеската църква “Възнесение Господне”. По време на разкопките става ясно, че тя е била съвсем самостоятелна крепост на хълма, а не част от дворцовия комплекс. Около нея са открити жилищни и други помещения, които са консервирани и запазени до колкото тази възможност е съществувала. Днес тя е реставрирана, като стриктно са спазени стиловете от оригиналния облик. Сега е отворена за посетители, затова ви съветваме да запалите свещичка за здраве, когато сте там. Пред входа на църквата се открива гледка към отсрещния исторически хълм – Трапезица.
Дворцов комплекс
На север от патриаршията, в центъра на хълма Царевец, е разположен Дворцовият комплекс. Той представлява съчетание от различни постройки, между които тронна зала, царски покои и църква. Общата му площ е около 5000 кв.м и е построен по заповед на цар Иван Александър във втората половина на 14 в. Дворецът бил защитен от крепостна стена, като за времето си притежавал невиждани удобства. Днес можете да видите останките на дворцовия комплекс и да се върнете в неговите най-силни години.
Балдуиновата кула
Бойната кулата, която се издигала, за да предпази най-слабото място на крепостта, днес наричаме Балдуинова. Тя носи названието на латинския император Балдуин Фландърски. Легенди разказват, че след битката при Адрианопол през 1205 г. императорът безследно изчезнал. Някои смятат, че той бил пленен от цар Калоян, заключен в бойната кула и открил в нея смъртта си.
Кулата днес е впечатляваща за туристите, които не се боят от височината. Реставрирана е през 1933 г., като до върха ѝ се стига по тесни и стръмни стълби. Гарантираме ви обаче, че си струва. Когато стигнете най-високата част и се огледате, изгледа ще ви остави безмълвни и влюбени във Велико Търново и България.
Струва си поне веднъж да посетите Царевец – люлката на Втората българска държава.